Kancelaria notarialna

Kancelaria notarialna jest miejscem pracy notariuszy, którzy są osobami zaufania publicznego. Czym zajmuje się notariusz? Jakie dokumenty sporządzimy w kancelarii notarialnej? Na czym polega tajemnica notarialna?

Notariusz

Zadania notariusza opierają się głównie na czynnościach dotyczących sporządzania umów, np. darowizny lub sprzedaży. W kancelarii można także sporządzić inne dokumenty, dotyczące spółek, testamentów, czy aktów pełnomocnictwa. Istnieje także możliwość przeprowadzania spraw spadkowych. Szukając notariusza postawmy na doświadczenie i renomę takiej osoby. Przed umówionym spotkaniem warto przygotować potrzebną dokumentację, która ma związek z daną sprawą.

Kancelaria notarialna

Warto zauważyć, że większość czynności notarialnych wykonywana jest w kancelarii notarialnej. W szczególnych przypadkach można jednak skorzystać z wykonywania czynności poza siedzibą kancelarii, np. w domu, czy w firmie klienta. Sporządzony akt notarialny pozostaje z kancelarii, natomiast osoby uprawnione otrzymują wypisy aktu tego typu. Musi on zostać opatrzony podpisem notariusza i jego pieczątką. Po dziesięciu latach notariusz przekazuje dokumentacje do danego sądu rejonowego oraz w przypadku likwidowania działania kancelarii.

Tajemnica notarialna

Korzystając z usług notariusza możemy mieć pewność, że nasza sprawa zostanie załatwiona poufale i z zachowaniem tajemnicy notarialnej. Notariusz bowiem ma obowiązek zachowania tajemnic klienta, nawet jeśli nie doszło do wykonania czynności. Nawet po odwołaniu z tej funkcji notariusz musi przestrzegać tego obowiązku. Jedynie sąd może zwolnić notariusza z zachowania tajemnicy. Warto podkreślić, że naruszenie takiej tajemnicy pociągnie za sobą poważne konsekwencje prawne, a nawet pozbawienie prawa do prowadzenia kancelarii.

W kancelarii notarialnej otrzymamy pomoc z zakresu kwestii prawnych dotyczących różnorodnych umów. Notariusze posiadają niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną, która pozwala im rzetelnie i dokładnie wykonywać swoje obowiązki. Jednym z nich jest dotrzymanie tajemnicy notarialnej, która obowiązuje w każdym przypadku. Praca notariusza wiąże się ze sporą odpowiedzialnością i nie bez powodu jest związana z zaufaniem publicznym.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl

Dodaj komentarz