Jakie są główne funkcje systemu MES?

MES to inaczej system realizacji produkcji. Jest zaawansowanym narzędziem informatycznym, który wspomaga produkcję poprzez współpracę z elementami automatyki. W założeniach ma za zadanie zbierać i przetwarzać informacje, które czerpie bezpośrednio z maszyn produkcyjnych. Jakie są najważniejsze funkcje takiego oprogramowania?

Optymalizacja produkcji

W zastosowaniu codziennym, system MES jest niezwykle istotnym narzędziem optymalizującym proces produkcji. Podnosi jego efektywność, eliminując jednocześnie ryzyko generowania strat powodowanych trudnymi do zlokalizowania błędami czy przestojami produkcyjnymi.

Systemy MES przekazują raporty w czasie rzeczywistym. Takie rozwiązanie to niezwykle wartościowe narzędzie dla zespołu pracowników, którzy zarządzają działaniem produkcji. Udogodnienia systemu realizacji produkcji cenione są zarówno przez kierowników utrzymania ruchu czy działu kontroli jakości, jak i operatorów maszyn oraz specjalistów od planowania.

Opracowywanie planu i nadzór nad produkcją

Zakłady produkcyjne korzystające z systemów MES mogą liczyć na zwiększenie płynności produkcji. Rozwiązanie to zapewnia też lepszą powtarzalność i wysoką jakość produktów. Następuje również poprawa efektywności, a tym samym wyeliminowanie słabych ogniw oraz obniżenie kosztów produkcji. Wynika to z ograniczenia przestojów maszyn oraz lepszego wykorzystania ich mocy przerobowych.

Wdrożenie systemu realizacji skraca też cykl produkcji i ułatwia planowania poszczególnych działań, włącznie z nowo podejmowanymi zleceniami. System MES wskazuje błędy produktowe, co pozostaje nie bez znaczenia dla kontroli jakości. Pozwala to na szybkie podjęcie niezbędnych kroków, które w bezpośredni sposób doprowadzą do poprawy jakości wyrobów.

Raportowanie i kierowanie produkcją

Dzięki opcji bezpośredniego raportowania, wdrożenie systemu pozwala na tworzenie analiz wydajności. Odbywa się to w odniesieniu do całego zakładu produkcji, a także jego poszczególnych działów czy maszyn. System ten usprawnia komunikację, a także ulepsza zarządzanie i optymalizuję produkcję.

Korzyści związane z wdrożeniem systemu przekładają się na proces kierowania produkcją. Dotyczy to także wszystkich kwestii związanych z zarządzaniem kwestiami finansowymi oraz osiąganiem zysków. System ten sprawdza się jako narzędzie monitorujące działania poszczególnych maszyn odpowiedzialnych za produkcję. Przetwarza informacje, a następnie przedstawia je użytkownikom w czytelny, faktyczny i jasny sposób.

Dodaj komentarz