Czy w nowej firmie przyda się zewnętrzna księgowość?

Przed rozpoczynającymi działalność firmami rysuje się trudna droga, której pierwsze kilometry pełne są przeszkód i pułapek. Czy warto w tej sytuacji poświęcać czas na naukę nowych umiejętności, jak choćby rachunkowość czy prawo podatkowe?

Problemy startujących firm a księgowość

Początek działalności to czas, w którym doba na dobrą sprawę mogłaby mieć 36 godzin, a i tak byłoby ich za mało. Te pierwsze miesiące niejednokrotnie stanowią okres, który zaważy na całym rozwoju firmy, decydując o sukcesie lub porażce właściciela. Dobry biznesplan jest oczywiście stosunkowo efektywną mapą, według której firma może stawiać kolejne kroki, jednak warto pamiętać, że mapa to najwyżej przybliżenie terenu, który odwzorowuje.

Zawsze może pojawić się czynnik, którego nie sposób było przewidzieć – i na ogół tak się właśnie dzieje. W związku z nawałem pracy wielu właścicieli małych firm zastanawia się intensywnie nad strategią dotyczącą priorytetów. Jedną z ważniejszych decyzji na pewno będzie ta dotycząca sposobu prowadzenia księgowości.

Czy księgowość prowadzona osobiście ma sens?

W przypadku samodzielnego opanowania tajników księgowości nie zajdzie wtedy konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów, co pozornie wydaje się przemawiać na korzyść całego rozwiązania. Czy jest tak w rzeczywistości? Odpowiedź brzmi: w pewnym stopniu tak, ale warto przyjrzeć się bliżej ilości pracy, którą trzeba będzie włożyć w cały proces. By to zrozumieć, wystarczy zapoznać się z zakresem pracy dowolnego biura księgowego (jak http://www.union.katowice.pl/).

Zdobycie potrzebnej do tego wiedzy również nie będzie darmowe, a koszty ewentualnych pomyłek podatkowych mogą okazać się niezbyt atrakcyjne. Rozważając plusy i minusy możliwych rozwiązań, łatwo dojść do wniosku, że czasem przeznaczyć czas na rozkręcenie i promocję działalności, powierzając księgowość dobremu biuru rachunkowemu (jak choćby http://www.union.katowice.pl/).

W jaki sposób biuro rachunkowe może pomóc?

Wybierając biuro rachunkowe zlokalizowane w okolicy, gdzie prowadzona jest działalność, właściciel firmy ma możliwość wyjaśnienia osobiście wszystkich wątpliwości, jakie się pojawią (osoby z Katowic mogą skorzystać np. z usług świetnego biura http://www.union.katowice.pl/). W ten sposób pogłębia on własną wiedzę o finansach firmy, by zarządzać nimi ze zdwojoną pewnością.

Wszystkie nowoczesne biura oferują też naturalnie elektroniczny dostęp do przetwarzanych dokumentów, w zależności od potrzeb można więc wybrać najbardziej odpowiedni w danej chwili sposób komunikacji. Obsługa księgowości przez biuro zagwarantuje, że pod koniec roku podatkowego nie będzie czekała na firmę nieprzyjemna niespodzianka. Czas oszczędzony na żmudnej nauce księgowości będzie można zainwestować w istotne kanały ekspansji rynkowej firmy.

Dodaj komentarz