jak działają kody kreskowe gs1

Kody kreskowe GS1 są dziś podstawą funkcjonowania prawie, że wszystkich organów przemysłowo-gospodarczych. Stosowane w sklepach, na fakturach, czy na stronach internetowych ułatwiają życie ludziom z całego świata. Jednak jak właściwie działają kody kreskowe? Co się dzieje po zeskanowaniu przez kasjera kodu na butelkę wody, czy opakowanie ciastek?

Czym są kody kreskowe GS1?

Kody kreskowe gs1 to zaszyfrowane informacje logistyczne, takie jak cena, rozmiar, czy numer partii produktu. Jest to znaczne ułatwienie dla wszelkiego rodzaju działalności przemysłowo-gospodarczych. Dzięki zastosowaniu kodów kreskowych GS1 można umieścić potrzebną ilość danych nawet na najmniejszych produktach, a informacje o towarach importowanych z innych krajów nie stanowią problemu dla żadnego przedsiębiorcy. Różne typy kodów sprawiają, że są one przystosowane zarówno do sklepów sieciowych, aptek, przemysłów ciężkich, usług internetowych i tysięcy innych gałęzi gospodarczo-przemysłowych. Praktycznie nie ma działalności, która nie korzystałaby z kodów kreskowych GS1.

Jak działają kody kreskowe?

Podstawą ich działania są uzgodnione międzynarodowo typy identyfikatorów, jakie mogą być w nich zawarte. Odpowiedni typ globalnego identyfikatora pozwala na łatwe rozpoznanie produktu, usługi, czy dokumentu, bez przejmowania się barierą językową. Podzielone odpowiednio zostały również wszystkie potencjalne cechy produktów jak wymiary, czy terminy ważności. Co więcej, innowacyjne rozwiązania stosowane przez GS1 pozwalają na śledzenie historii podróży towaru, czy też monitorowanie jego doręczenia na bieżąco. To właśnie dzięki temu drugiemu możliwe jest bardzo popularne śledzenie paczki nadanej firmą kurierską, czy pocztą.

Jakimi urządzeniami można odczytywać kody kreskowe GS1?

Niegdyś było to możliwe wyłącznie za pomocą specjalnego pióra, skanującego kod kreskowy z bardzo bliskiej odległości. Rozwiązanie to okazało się nieskuteczne, dlatego wraz z upływem lat technologia odczytu kodów kreskowych bardzo się rozwinęła. Współcześnie dostępne są nie tylko popularne skanery laserowe, ale też skanery diodowe, a nawet urządzenia odczytujące kody za pomocą kamery wideo.Warto wspomnieć, że skanery liniowe dzielą się na jednoliniowe i wieloliniowe. Te drugie, choć droższe, pozwalają na jeszcze łatwiejszy i dokładniejszy odczyt każdego kodu kreskowego z większej odległości. Dzięki rozwojowi tych technologii oczywiście mogły powstać nowe typy kodów, wykorzystywane przez konkretne gałęzie gospodarczo-przemysłowe. Dla przykładu, gdyby nie wynaleziono technologii pozwalającej na odczytanie kodu kamerą wideo, nie moglibyśmy cieszyć się niezwykle popularnymi kodami QR.

Dodaj komentarz