Korekta błędów, czyli nota korygująca

Obecny rynek funkcjonuje naprawdę dobrze. Nic zatem dziwnego w tym, że podczas każdej sprzedaży konieczne jest wystawianie faktur. Bez tego sprzedawcy mieliby niemały problem z późniejszym rozliczaniem się z podatku. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to faktura zostaje wypełniona w niewłaściwy sposób. Co w takim przypadku?

Pomocna nota korygująca

Błędy popełniane są na porządku dziennym. Człowiek nie jest bowiem robotem, dlatego też zdarzyć się może małe potknięcie. Jednak czasami takie małe nieścisłości mogą stać się początkiem prawdziwych problemów, szczególnie jeśli chodzi tutaj o finanse.

Zdarzają się przypadki, kiedy to faktury zostają wystawione w niewłaściwy sposób. Oczywiście na początku od razu pojawia się panika. Jednak trzeba podejść do tej sytuacji ze spokojem. Tutaj niezwykle pomocnym rozwiązaniem staje się nota korygująca. Czym tak naprawdę jest?

Nota korygująca – co to takiego?

Wspomniana nota to nic innego jak specjalny dokument, który pozwala poprawić błędy, jakie pojawiają się na fakturze. Innymi słowy mówiąc, jest to po prostu korekta danych, które zostały przez przypadek wprowadzone błędnie.

Jednak czy wszystkie błędy można poprawić za pomocą noty korygującej? Otóż niekoniecznie. Tutaj sytuacja zaczyna się komplikować. Takie rozwiązanie można wykorzystać w przypadków błędów drobnych. Zaliczyć można tutaj na przykład podanie błędnego numeru NIP. Źle wpisana data sprzedaży towaru również może zostać poprawiona za pomocą noty.

Kto wystawić może notę korygującą?

Warto jednak pamiętać o tym, jak odbywa się taka korekta błędów. Notę może wystawić tylko nabywca produktu. Szczegółowe informacje dotyczące wypełniania noty korygującej można znaleźć w Ustawie o podatku od towarów i usług.

Co ważniejsze, nabywca nie musi trzymać się żadnego określonego terminu wypełniania noty. Oczywiście po wypełnieniu noty dokument należy odesłać do sprzedawcy, który jest zobowiązany zapoznać się z wprowadzonymi zmianami.

Opisany dokument jest niezwykle pomocny, szczególnie wtedy, gdy pojawiają się małe błędy na fakturze. Warto jednak przywiązywać wagę do tego, co zostaje umieszczone na dokumencie sprzedaży.

Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.

Dodaj komentarz