Przewóz osób – jakie warunki musi spełnić przewoźnik?

Usługa transportowa polegająca na przewozie pasażerów między wyznaczonymi punktami początkowymi i końcowymi to przewóz osób. Do organizacji takiej usługi można używać samochodów osobowych typu bus oraz autobusów i autokarów.

Przewóz osób – działalność gospodarcza nie dla każdego

Choć świadczenie usług transportowych jest rodzajem działalności gospodarczej często spotykanym, to uzyskanie odpowiednich licencji nie dla wszystkich jest dostępne.

Przewoźnicy starający się o rejestrację firmy przewozowej muszą uzyskać licencję na transport drogowy. Organem uprawnionym do wydania licencji są starostwa powiatowe właściwe dla miejsca prowadzenia działalności.

Osoba ubiegająca się o wydanie licencji musi posiadać nieskazitelną opinię. Wśród dokumentów wymaganych w starostwie musi znaleźć się zaświadczenie o niekaralności wydane przez Krajowy Rejestr Karny. Brak takiego dokumentu uniemożliwia uzyskanie licencji na wykonywanie transportu drogowego.

Jak zdobyć licencję na przewóz osób?

Osoby o nieposzlakowanej opinii mogą złożyć w starostwie powiatowym wniosek o wydanie pozwolenia na organizowanie transportu drogowego. Licencje wydawane są na okres nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż lat 50.

Do wniosku, oprócz opisanego wyżej wypisu z Rejestru Karnego, należy dołączyć:• Kopię certyfikatu kompetencji zawodowych,
• Kopię nadania NIP i REGON,
• Odpis z rejestru prowadzących działalność gospodarczą lub KRS, Dokumenty potwierdzające sytuację finansową umożliwiającą prowadzenie działalności w obszarze transportu drogowego (wyciągi bankowe lub sprawozdania roczne firmy),
• Wykaz samochodów stanowiących flotę przedsiębiorstwa, Oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców jeśli wnioskodawca nie będzie osobiście wykonywał przewozów lub planuje działalność z użyciem więcej niż jednego pojazdu,
• Potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie licencji.

Ile kosztuje licencja na transport osób?

Za wydanie licencji pobiera się opłatę. Jej wysokość uzależniona jest od czasu, naj jaki licencja jest wydawana. Za licencję na okres 2-15 lat zapłacimy 320 zł; okres ważności licencji powyżej 15 lat do 30 lat to wydatek 800 zł; licencja ważna do 50 lat kosztuje 900 zł.

Opłaty pobiera się także za wydanie odpisów licencji. Za jeden odpis wydany na każdy pojazd należy zapłacić równowartość 11% ceny licencji.

Dodaj komentarz