Odzyskiwanie wierzytelności od upadłego dłużnika

Informacja o upadłości dłużnika jest zawsze sporym problemem dla wierzyciela. Może on odzyskać swoje należności. Musi jednak wejść do postępowania upadłościowego i zgłosić swoją wierzytelność syndykowi. Jak i kiedy należy to zrobić?

Dlaczego zgłoszenie jest takie ważne?

Zgłoszenie wierzytelności jest dla wierzyciela bardzo ważną czynnością. Przy upadku dłużnika to jedyna możliwość, żeby choć w części odzyskać swoje należności. Zgłoszenie wierzytelności stanowi w postępowaniu upadłościowym odpowiednik powództwa. Wierzyciel powinien bardzo starannie przygotować się do zgłoszenia. Musi nie tylko przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, ale także poprawnie wypełnić określone formularze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłoszenia wierzytelności są dokonywane do syndyka, który prowadzi postępowanie upadłościowe dłużnika. Środki odwoławcze rozpatruje natomiast sędzia – komisarz.

Warto zgłosić w terminie

Wierzyciel ma 30 dni na zgłoszenie wierzytelności od chwili ukazania się ogłoszenia o upadłości dłużnika w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Wprawdzie można zrobić to też później, ale wtedy ponosi się zryczałtowane koszty, które obecnie wynoszą ponad 800 zł. Warto więc dotrzymać terminu.Zgłoszenia wierzytelności można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika. Właściwie umocowany pełnomocnik może brać udział w dalszym postępowaniu upadłościowych, choć nie może obecnie uzupełnić braków formalnych w zgłoszeniu.

Wypełnianie dokumentów

Przy zgłaszaniu wierzytelności bardzo istotne jest prawidłowe wypełnienie niezbędnych formularzy. Nie jest to najłatwiejsze, więc jeśli wierzytelności są skomplikowane, warto skorzystać z fachowej pomocy np. kancelarii prawnej, która specjalizuje się w takich sprawach. Wypełniając dokumenty samemu, warto zwrócić uwagę na odpowiednie zakwalifikowanie wierzytelności do jednej z czterech kategorii. Niewłaściwa kwalifikacja będzie skutkować tym, że wierzyciel nie otrzyma swojej należności.Do formularza należy też koniecznie wpisać numer konta bankowego. Obecnie brak numeru konta stanowi brak formalny.

Dodaj komentarz