W każdej miejscowości można spotkać wiele kancelarii notarialnych. Ale co właściwie można załatwić u notariusza? Czym zajmuje się notariusz i jakie dokumenty można u niego sporządzić?
Kancelaria notarialna – czym się zajmuje?
Notariusz to osoba, która wykonuje zawód zaufania publicznego. Jest to prawnik mianowany przez ministra sprawiedliwości. Dokonuje on czynności, które wymagają formy aktu notarialnego lub uczestnictwa notariusza. Formalnie notariusz nie świadczy takich samych usług jak prawnik czy adwokat. Dokonuje on czynności notarialnych, jakich dokonują także sądy.
Kancelarie notarialne działają według ustalonych zasad i wykonują czynności prawne w zakresie takich samych usług, bez względu na to czy Kancelaria notarialna znajduje się w Warszawie, czy w Katowicach. Działalność notariusza uregulowana jest ustawą, którą jest prawo o notariacie.
Jakie dokumenty można sporządzić u notariusza?
W kancelarii notarialnej można załatwić sprawy związane z testamentem, udzieleniem pełnomocnictwa, a także można zawiązać spółkę.
U notariusza można także załatwić wszelkie sprawy spadkowe poprzez sporządzenie aktu poświadczającego dziedziczenie. Jest to sprawa, którą można załatwić od 2008 roku, jednak niewiele osób o tym wie i nie korzysta z takiej możliwości.
Jak wybrać odpowiednią kancelarię notarialną?
Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego notariusza, należy przede wszystkim skorzystać z opinii i komentarzy zamieszczonych w internecie. Oczywiście na niektóre z komentarzy należy popatrzeć z przymrużeniem oka, jednak jeśli złe opinie będą się powtarzały, to lepiej zrezygnować z usług takiej kancelarii. Wyboru notariusza można dokonać poprzez przepytanie rodziny i znajomych. Jest to najlepsza metoda na znalezienie dobrej kancelarii.
Decydując się na daną kancelarię notarialną należy najpierw umówić się na spotkanie informacyjne. Jest to istotna kwestia, ponieważ na takim spotkaniu należy nakreślić sprawę, która jest do załatwienia. Notariusz podczas takiej rozmowy powinien dokładnie powiedzieć, jakie dokumenty muszą zostać przedłożone. Zwyczajowo takie spotkanie jest spotkaniem bezpłatnym. Po spotkaniu należy dostarczyć niezbędne dokumenty i wówczas umówić się na konkretny termin w celu załatwienia formalności.