Altium Designer: najważniejsze informacje

Altium Designer to system służący do projektowania elektroniki. Często nazywany jest następcą Protela, z którego korzysta szerokie grono zarówno projektantów, jak i elektroników.

Czym jest Altium Designer Viewer?

Altium Designer Viewer jest systemem zintegrowanym, który służy do projektowania elektroniki. Obecnie jest on jednym z najlepszych systemów PCB, jakie istnieją na rynku. Stosują go projektanci i elektronicy na całym świecie.

Altium Designer jest wykorzystywany do realizacji licznych zadań z zakresu zarówno FPGA, jak i PCB. Obejmuje on dosłownie cały proces – od tworzenia schematów, kodów HDL, stymulację oraz weryfikację, a nawet implementację projektu już na płycie drukowanej, bądź w układzie programowania.

Altium Viewer integruje się z mechanicznymi systemami CAD, które również są spotykane w trakcie projektowania wszelkiego rodzaju elektroniki. Można go również zintegrować z między innymi zewnętrznymi bazami danych, a także wykorzystać na przykład do importowania projektów z innych programów oraz zapisywania plików wyjściowych w wielu formatach.

Altium Designer Viewer posiada rozbudowane funkcje zarządzania dokumentacją projektową, ułatwia zarządzanie wersjami i cyklem życia danego produktu.

Altium Designer cena: ile wynosi licencja oraz szkolenie?

Aby zakupić licencję na Altium Designer, należy wydać około sześciu do siedmiu tysięcy funtów.

Znacznie niższe są koszty szkolenia z zakresu projektowania i stosowania systemu w praktyce. Kursy są najczęściej organizowane w dużych miastach w całej Polsce, a ich koszt wynosi do około tysiąca złotych. W cenę wliczone są również materiały szkoleniowe, wyżywienie i wszystkie informacje – począwszy od absolutnych podstaw. Zwykle takie szkolenia trwają kilka dni.

Patrząc zatem na altium designer cena systemu różni się w zależności od tego, czy zainteresowany chce zrobić kurs, czy też wykupić licencję.

Nieco historii…

Historia Altium Viewer rozpoczyna się od 1985 roku, kiedy to Protel System Pty Ltd uruchomił narzędzie PCB do projektowania, oparte na DOS. Początkowo był on dostępny tylko i wyłącznie w Australii, jednak szybko rozpoczęto dystrybucję na skalę międzynarodową. Po dwóch latach, firma uruchomiła edytor schematów Schemat Protel. W 1999 roku z kolei wprowadzono pierwszą wizualizację trójwymiarową dla PCB. Pierwsza wersja Altium Designer powstała z kolei w 2005 roku, jako wersja 6.0. W 2007 na rynek wprowadzono Altium Designer 6.8, który był pierwszym oferującym wizualizację trójwymiarową.

Dodaj komentarz