Każdy właściciel stawu, jeziorka lub nawet oczka wodnego na swojej działce doskonale zdaje sobie sprawę, jak trudne i czasochłonne jest utrzymanie porządku w tym konkretnym miejscu. Woda ma to do siebie, iż jest idealnych środowiskiem dla rozwijających się bakterii i drobnoustrojów. Dlatego też, by zadbać o prawidłową ochronę takim miejsc należy systematycznie oraz odpowiednio je pielęgnować. W jaki sposób? Poniżej odpowiedź.
1. Oczyszczanie stawów
Zadbane, czyste i odpowiednio wypielęgnowane stawy to prawdziwa ozdoba wielu miejsc, w których one się znajdują. Dlatego też właściciele powinni odpowiednio dbać o regularne i systematyczne oczyszczanie stawów. Wiosna i jesień to szczególny okres, w którym woda przyciąga wszelkie liście, gnijące rośliny oraz nieproszone bakterie. Dlatego też warto zacząć pielęgnacje od zwykłego oczyszczania stawu np. za pomocą czerpaka znajdującego się na długim kiju. Dzięki niemu spokojnie można zebrać z wody wierzchnią warstwę brudu (w postaci liści, trawy itp).
2. Czyszczenie oczek wodnych
W przypadku oczek wodnych sprawa jest mniej skomplikowana, gdyż zazwyczaj są one mniejszej objętości niż stawy. Czyszczenie oczek wodnych można zorganizować już na etapie ich zakupu. Tzn. przy ich tworzeniu warto np. zadbać o odpowiednią roślinność i zwierzęta, które zajmują się z natury czyszczeniem swojego środowiska. Warto tutaj skonsultować się z fachowcami (doradcami w sklepach ogrodniczych), którzy chętnie wskażą rośliny, mające zbawienny wpływ na oczka wodne, w których funkcjonują. Pielęgnacja oczka wodnego to również założenie w nich odpowiednich filtrów, które na bieżąco dbają o odpowiednią czystość wody oraz np. o dostarczanie tlenu wszystkim żyjącym w nim zwierzętom. Taki filtr musi być odpowiednio dobrany do oczka wodnego – jego wielkość uzależniona jest bowiem od powierzchni wody, na której będzie działać. Im lepszy filtr, tym lepsza gwarancja czystszej i odpowiedniej wody.
3. Całkowite czyszczenie
Wiele magazynów ogrodniczych poleca właścicielom powyższych akwenów wodnych, by raz na jakiś czas (przynajmniej raz w roku) dokonywali całkowitego oczyszczenia miejsca, w którym na co dzień znajduje się woda. Dokładne wymycie zbiornika i oczyszczenie go np, z glonów spowoduje, iż woda nie będzie się tak szybko brudzić oraz nie zjawią się w nim nieproszeni goście.