Pianka polietylenowa – zastosowanie i właściwości

Pianka polietylenowa kojarzy się głównie z materiałem przeznaczonym do pakowania. Jednak istnieje znacznie więcej zastosowań pianki PE. Dzięki swoim specyficznym właściwościom znajduje zastosowanie
w wielu branżach, a jej zastosowanie jest dość popularne, a także i mniej popularne, o czym nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę.

Co to jest pianka PE?

Pianka polietylenowa to spieniony polietylen. Jest to bardzo tani materiał, dlatego stanowi on około 30% produkcji wszystkich tworzyw sztucznych. W zależności od jego gęstości możemy wyróżnić 3 rodzaje polietylenu. LDPE – polietylen o niskiej gęstości, wykorzystywany do produkcji reklamówek, opakowań, pianki polietylenowej czy powłok przewodów. LLDPE – jest to polietylen o małej gęstości, który wykorzystywany jest najczęściej do produkcji foli do opakowań przemysłowych, folii rozciągliwych, a także wysokowydajnych worków. HDPE – polietylen o wysokiej gęstości, z którego powstają zabawki, AGD, butelki i skrzynki.

Powstawanie i właściwości pianki

Pianka PE powstaje w wyniku polimeryzacji etylenu. Polietylen o małej gęstości zostaje poddany procesowi spieniania pod wpływem gazów np. propanów i butanu. Spieniony polietylen jest materiałem wytrzymałym i wielofunkcyjnym, dzięki czemu nadaje się do produkcji otulin, taśm, mat, a nawet tapet. Materiał jest bardzo giętki nawet przy temperaturze do – 60 stopni Celsjusza, a także jest bezwonny i obojętny fizjologicznie. Pianka PE nie przepuszcza wody, dzięki czemu świetnie chroni przed wilgocią. Dodatkowymi zaletami są: wytrzymałość na uszkodzenia i rozerwanie, niska waga materiału, dobry izolator termiczny i akustyczny, odporność na wysokie temperatury, antystatyczność a co najważniejsze produkowany jest bez użycia substancji szkodliwych.

Zastosowanie pianki PE

Pianka w rolce to zdecydowany faworyt w branży budowlanej. Pianka ta wykorzystywana jest w izolacji stropów od wszelkich dźwięków uderzeniowych. Doskonale sprawdza się także w lekkich konstrukcjach podłogowych, a także w podłogach pływających. W lekkich konstrukcjach podłogowych wykorzystywana jest pianka w rolce

o grubości 2 lub 3 mm z możliwością laminacji folią polimeryzacyjną.

Spośród wielu branż gdzie pianka PE znajduje swoje zastosowanie, ciekawym zastosowaniem jest użycie pianki w odchudzaniu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że pianka ma swoje zastosowanie w pasach odchudzających. Pasy z użyciem pianki polietylenowej mają bardzo dobrą izolację cieplną. Pas na bazie pianki prowadzi do izolacji ciepłoty ciała, co wspomaga miejscowe spalanie wody z organizmu dzięki wzmożonej potliwości.

Dostępna na rynku jest również pianka w arkuszach. Jej zastosowanie jest równie szerokie, często dostępne w różnej kolorystyce i grubościach. Pianka w arkuszach wykorzystywana jest między innymi w pakowaniu na przykład mebli, wyrobów szklanych i ceramicznych, a także artykułów RTV i AGD gdzie istnieje duże ryzyko zarysowania czy uszkodzenia. Pianka w arkuszach wykorzystywana jest również w zajęciach plastycznych dla dzieci oraz w tworzeniu wszelkiego rodzaju dekoracji na kartki, laurki, a także ścienne ozdoby przestrzenne, czy zabawki oraz modele podwieszane lub pływające.

Dodaj komentarz