Właściciele przedsiębiorstw często stają przed trudnym zadaniem, jakim jest wycena własnej firmy. Czym właściwie jest taka wycena? Po co się jej dokonuje i w jaki sposób to zrobić?
Określenie wartości przedsiębiorstwa
Wycena przedsiębiorstw to inaczej określenie ich wartości. Należy jej dokonać w oparciu o opracowane przez ekspertów metody wycen. Istnieją trzy podstawowe metody używane przez ekonomistów. Pierwszą z nich jest metoda majątkowa, która polega na „podliczeniu” majątku firmy wraz z jego zadłużeniami oraz zobowiązaniami finansowymi. Drugą metodą jest metoda porównawcza, polegająca na oszacowaniu wartości przedsiębiorstwa w oparciu o dane dotyczące wartości podobnych spółek. Trzecia natomiast to metoda dochodowa, czyli innymi słowy określenie dochodów, jakie firma będzie przynosić w przyszłości.
Eksperci z reguły nie stosują tylko jednej wybranej metody; każda z nich bazuje na innych informacjach i danych dotyczących przedsiębiorstwa, przez co każdy wynik końcowy może być (i zazwyczaj jest) inny. Najbardziej rzetelne jest zastosowanie wszystkich metod jednocześnie i na podstawie otrzymanej wartości oszacowanie faktycznej wartości przedsiębiorstwa – sposób ten nosi miano metody mieszanej wyceny przedsiębiorstw.
Jaki ma cel wycena przedsiębiorstw?
Wycenę przedsiębiorstwa sporządza najczęściej w przypadku jego sprzedaży lub sprzedaży części udziałów. Niemniej jednak powinna ona zostać wykonana również w przypadku poszukiwania potencjalnego inwestora, zmiany formy działalności prawnej lub łączenia się spółek i firm.
Odrębnym przypadkiem wymagającym stworzenia wyceny przedsiębiorstwa są nieporozumienia wynikłe wewnątrz niego – na przykład pomiędzy współwłaścicielami, zwłaszcza jeśli spór ma zostać rozwiązany na drodze sądowej. Wówczas wycena może okazać się niezbędna dla sędziego w celu sprawiedliwego rozstrzygnięcia sporu.
Co zostaje wzięte pod uwagę podczas wyceny przedsiębiorstwa?
Wyceniając przedsiębiorstwo należy wziąć pod uwagę całokształt jego majątku. W jego skład wchodzą zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. Co więcej, w ekspertyzę muszą zostać włączone szczegółowe sprawozdania finansowe, jak również dane o posiadaniu ewentualnych papierów wartościowych.
W celu dokonania rzetelnej ekspertyzy zarząd firmy powinien ściśle współpracować ze specjalistą dokonującym wyceny oraz udostępnić mu wszelkie niezbędne materiały oraz informacje. Należy pamiętać, iż w niektórych przypadkach próby oszustwa ze strony właściciela przedsiębiorstwa mogą doprowadzić do pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej.
4xArtykuł powstał we współpracy z GLC