Podstawowe akty notarialne

Najważniejsze umowy powinny być zawierane w formie aktów notarialnych. Gwarantuje to bezpieczeństwo oraz zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Sporządzeniem między innymi tego typu umów i dokumentów zajmuje się notariusz. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach można również skorzystać z jego usług.

Różnica pomiędzy notariuszem a prawnikiem

Chociaż termin Notariusz jest powszechnie znany, nie wszyscy orientują się jakimi kompetencjami odznacza się on w porównaniu do prawnika. Przede wszystkim w świetle prawa polskiego notariusz jest prawnikiem, który na swój wniosek został powołany przez ministra sprawiedliwości.

Notariusz jest uznawany za funkcjonariusza zaufania publicznego, dlatego może liczyć na specjalne przywileje związane z pełnieniem swojej funkcji. Ma on zapewnioną wyjątkową ochronę prawną, która gwarantuje bezstronność i sumienność w wykonywaniu zawodu, jednak musi się również liczyć ze szczególną odpowiedzialnością karną.

Czym zajmuje się notariusz?

Głównym zajęciem notariusza jest sporządzanie aktów notarialnych, które stanowią potwierdzenie dokonania różnego rodzaju czynności prawnych. Z usług kancelarii notarialnej trzeba skorzystać, aby otrzymać odpis dokumentów typu akty urodzenia, zgonu, własności. Notariusz podpisując się pod takim dokumentem, potwierdza jego autentyczność.

Do notariusza warto zwrócić się również w celu przygotowania profesjonalnej umowy. Gwarantuje to stronom jednoznaczność zawartych w niej postanowień, a dodatkowo sprawia, że dokument nabiera charakteru urzędowego.

Jak długo trzeba czekać na wydanie dokumentu podpisanego przez notariusza?

Czas, który należy przeznaczyć na sporządzenie odpowiedniego dokumentu jest uzależniony od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest przejrzystość sprawy. W sytuacjach, które nie wzbudzają żadnych wątpliwości można oczekiwać bardzo szybkiego sporządzenia aktu notarialnego.

Nieco inaczej sytuacja wygląda oczywiście, jeżeli sprawa wymaga wcześniejszego wyjaśnienia lub przedłożenia dodatkowych załączników. Może się wtedy okazać, że sporządzenie aktu będzie wymagało przygotowania przez osobę zainteresowaną dodatkowych informacji, a na właściwy dokument trzeba będzie poczekać kilka tygodni.

Dodaj komentarz