Język hiszpański jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych języków świata. Coraz częściej młodzi ludzie decydują się na naukę języka hiszpańskiego już w czasach szkolnych. Oczywiście na naukę nigdy nie jest za późno, a języków obcych zawsze warto się uczyć. Najtrudniejszy jest, jak zawsze z resztą, pierwszy krok.
Od czego zacząć naukę języka hiszpańskiego?
Do nauki dowolnego języka, warto się wcześniej solidnie przygotować pod względem psychicznym. Przyswajanie obcego języka jest bowiem długotrwałym procesem, dlatego bez odpowiedniej motywacji trudno będzie się pilnować, aby w nim wytrwać.
Od czego zatem należy zacząć? Od określenia swojego celu i powodu, dla którego chcemy przyswoić dany język. Warto też wyznaczyć sobie pewien termin, do którego postanowimy opanować materiał na określonym poziomie. Największą motywacją jest oczywiście nagroda za trud włożony w naukę. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie krótkiego wyjazdu do kraju hiszpańskojęzycznego. Będzie to świetna okazja do wypróbowania swoich nowych umiejętności i wynagrodzenie za trud włożony w ich nabycie.
Kurs hiszpańskiego czy samodzielna nauka w domu?
Osobom początkującym zdecydowanie poleca się kurs hiszpańskiego w grupie. Czym przeważa on nad samodzielną nauką w domu? Największą zaletą kursów językowych jest obecność lektora, który na bieżąco koryguje błędy słuchaczy, poprawia ich wymowę, a w razie potrzeby tłumaczy na wiele różnych sposobów zawiłości zagadnień gramatycznych.
Niestety ucząc się w domu możemy nieświadomie powielać błędy, które po pewnym czasie mogą być trudne do skorygowania. Nie oznacza to jednak, że w domu nie należy się uczyć. Każdy słuchacz, który bierze udział w kursie językowym dostaje od lektora zadania do wykonania w domu. Mają one za zadanie utrwalić wiedzę zdobytą na zajęciach, a następnie są one sprawdzane i oceniane przez nauczyciela.
Jak szybko nauczyć się hiszpańskiego?
Istnieje wiele metod, które mają na celu przyspieszenie procesu przyswajania języka obcego. Jedną z nich jest metoda polegająca na całkowitym zanurzeniu się w danym języku.
W praktyce oznacza to otoczenie się językiem obcym z każdej strony. Jak to zrobić? Włączyć hiszpańskojęzyczne radio, film lub serial po hiszpańsku, słuchać piosenek w tym języku. Nie ma znaczenia, że niczego jeszcze nie rozumiemy. W ten sposób nasz mózg podprogowo oswaja się z brzmieniem języka, dzięki czemu jego nauka będzie dla osoby początkującej dużo łatwiejsza.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław.