Mapowanie procesów powinno być przeprowadzone w każdej nowo powstałej firmie lub w takiej, która się rozwija i tworzy nowe działy. Nieważne, czy jest to firma usługowa, handlowa, czy może spółka. W każdym przedsiębiorstwie mapa procesów przyniesie wiele korzyści, które przełożą się na wyższą jakość.
Mapa procesów w firmie – działania
Mapowanie procesów musi być przeprowadzone zgodnie ze stanem faktycznym organizacji. Musi ono zostać permanentnie wdrożone w poszczególne procesy zachodzące w firmie. Podejście procesowe nakierowuje na tworzenie procesów i kształtuje je w taki sposób, aby firma osiągnęła maksymalizację zysków i wyższą efektywność.
W mapowaniu procesów wyodrębnia się procesy i podprocesy. Podprocesy mogą być traktowane jako odrębny proces, tylko nieco mniejsze. Nie ma jednego standardu dotyczącego tworzenia mapy. Głównym zadaniem mapowania jest optymalizacja procesów, która prowadzi do zwiększenia zysków.
Realizacja mapy procesów w firmie
Każda firma będzie miała inaczej skonstruowaną mapę procesów, która zależy od wielkości firmy, ilości pracowników czy branży. Jednak w każdym graficznym obrazie muszą być ujęte najważniejsze składowe.
Mapa procesów w firmie musi zawierać warsztaty z pracownikami, które wdrażają ich do pracy. Nie może zabraknąć identyfikacji procesów, jakie zachodzą w organizacji i weryfikacji dokumentacji procesów. Mapowanie zawiera analizę SWOT oraz instrukcje dla nowych stanowisk w firmie.
Rodzaje procesów zachodzących w firmie
Mapa procesów skupia się na procesach w danej organizacji. W mapowaniu każdy proces poddany jest rozpatrzeniu oraz modyfikacji. A procesy dzielą się na trzy grupy. Wyróżniamy procesy główne, zarządcze oraz pomocnicze.
Procesy główne skupiają przede wszystkim istotne informacje na temat działalności firmy, rodzaju towaru czy usługi, klientach i sposobie sprzedaży. Procesy zarządcze obejmują planowanie i zarządzanie personelem. Procesy pomocnicze skupiają się na transporcie wewnętrznym, nadzorze nad obiegiem danych, księgowości i utrzymaniu ruchu.