Popularne standardy kodowania kreskowego

Stosowanie kodów kreskowych znacznie poprawia funkcjonowanie zakładów oraz komfort pracy operatorów produkcyjnych i pracowników logistycznych. Komunikacja wewnątrzzakładowa oraz kontakty z dostawcami i klientami również stają się prostsze. Nic zatem dziwnego, że kodowanie kreskowe stało się nieodzownym elementem funkcjonowania przedsiębiorstw.

Uniwersalne kodowanie kreskowe

Kody kreskowe można znaleźć praktycznie wszędzie. Są one obecne na produktach każdego pożywienia kupowanego w sklepie. Bez znaczenia czy jest to gotowy posiłek, czy owoce kupowane na wagę, naklejka z kodem kreskowym zawierającym informacje o produkcie oraz cenę jest obecna zawsze. Standard stosowany do handlu detalicznego to GS1 EAN/UPC i są stosowane od momentu powstania całego standardu GS1. Jak widać, ten sposób kodowania kreskowego przyjął się dobrze na całym świecie.

Idąc dalej, kody kreskowe można znaleźć również na urządzeniach elektrycznych. Najczęściej są stosowane inne standardy jak np. GS1-128, który pozwala przechowywać bardziej szczegółowe informacje. Bardzo często przedsiębiorstwa stosują kodowanie, aby w momencie reklamacji można było z łatwością odczytać całą historię wytwarzania produktu. W ten sposób można dojść do przyczyny źródłowej danego defektu.

Kiedy zacząć stosować kodowanie kreskowe?

Decyzja o wdrożeniu odpowiedniego systemu kodowania kreskowego powinna być przede wszystkim oparta o poprawne mapowanie potrzeb wewnątrzzakładowych oraz potencjalnych korzyści płynących ze współpracy zewnętrznej. Jeżeli odpowiedni okaże się standard GS1-128, warto go wdrożyć na terenie całego zakładu. Unifikacja systemu kodowania kreskowego w całym łańcuchu dostaw może być zadaniem niezwykle trudnym, aczkolwiek bardzo skutecznym.

Odpowiednie podejście projektowe może sprawić, iż implementacja systemu kodowania zgodnie z gs1-128 będzie przeprowadzona sprawnie, a poświęcony nakład sił zwróci się z nawiązką już po kilku miesiącach pracy w nowych warunkach.

Podsumowując, stosowanie odpowiedniego systemu kodowania to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku pomysłu na standaryzację komunikacji w obrębie całego łańcucha dostaw. Jak widać, kodowanie kreskowe sprawdza się perfekcyjnie, gdyż jest nieodłącznym elementem wielu gałęzi przemysłu. Jeżeli to rozwiązanie nie zostało wdrożone do tej pory, warto nie zwlekać dłużej, gdyż bez niego konkurencja może wyprzedzać nas o krok. Warto dobrze się zastanowić, który standard kodowania będzie najbardziej adekwatny do procesów występujących w przedsiębiorstwie.

Dodaj komentarz