Druk sublimacyjny na tkaninach

Czy kiedykolwiek widziałeś te fajnie wyglądające kubki do kawy z kolorowymi nadrukami w sklepie z upominkami lub te fantazyjne t-shirty z nadrukiem na całej koszuli? Te elementy zostały utworzone za pomocą procesu zwanego drukowaniem sublimacyjnym.

Druk sublimacyjny na tkaninach

Największą zaletą sublimacji dla drukarek jest to, że można łatwo dostosować projekty dla osób indywidualnych i jest idealny do jednorazowego drukowania artykułów promocyjnych. Druk sublimacyjny, często nazywany drukowaniem sublimacyjnym barwnika lub sublimacją cyfrową, jest procesem druku cyfrowego, w którym kolorowe obrazy są drukowane najpierw na arkuszu papieru wysokiej jakości, a następnie przenoszone za pomocą ciepła i nacisku na odzież lub inne przedmioty. Termin sublimacja opisuje proces, w którym cząstki barwnika zamieniają się w gaz i wiążą się z włóknami poliestrowymi. Użyte tusze są wyjątkowe i przekształcają się z ciała stałego w gaz, nigdy nie zmieniając się w postać płynną.

Nadruk sublimacyjny

Sublimacja jest procesem endotermicznym. Tusz jest przenoszony na papier przez piezoelektryczną głowicę drukującą i osadzany na papierach do drukarek atramentowych o wysokiej wydajności. W celu uzyskania najlepszych rezultatów zazwyczaj zalecany jest zakres temperatur od 380 do 420 stopni Fahrenheita. Nadruk na materiale jest przede wszystkim trwały oraz odporny na wszelkie zniszczenia – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Atramenty sublimacyjne są barwnikiem zawieszonym w ciekłym rozpuszczalniku podobnym do wody. Atrament jest drukowany na podłożu.

Sublimacja na całej powierzchni jest specyficznym rodzajem druku sublimacyjnego, w którym całe koszule, koszulki, poszewki na poduszki, maty, koce, dywany są praktycznie w stu procentach pokryte barwnikiem. Druk sublimacyjny na tkaninach jest bowiem bardzo wytrzymały. Perfekcja jest trudna do zagwarantowania dzięki drukowaniu sublimacyjnemu na całej powierzchni, zwłaszcza na koszulkach, gdzie zmarszczki wokół szyi, rękawów i boków powodują problemy podczas procesu ogrzewania. Nadruk sublimacyjny wygląda jednak bardzo ciekawie na białej koszulce. Druk sublimacyjny nie może być wykonany na wszystkich rodzajach tkanin. W rzeczywistości nie można wykonać sublimacji na 100% bawełnie. Nadruk na materiale można jednak wykonać na takich tkaninach, jak: nylon lub poliester.

Dodaj komentarz