Do czego wykorzystuje się druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Jego głównymi zaletami jest z całą pewnością jest łatwość wykonania oraz stosunkowo niskie koszty. Na czym polega ta metoda druku i na jakich materiałach może być stosowana?

Druk sublimacyjny – na czym polega?

Druk sublimacyjny jest tak zwanym drukiem pośrednim. Do jego wykonania niezbędny jest papier transferowy, na który w pierwszej kolejności nanosi się wybrana ilustrację. Trzeba zwrócić uwagę na jej bardzo dokładne przygotowanie, tak aby dobrze się prezentowała na wybranym przedmiocie.

W kolejnym etapie wykorzystywana jest prasa termotransferowa. Umieszcza się w niej wcześniej przygotowaną ilustrację, która pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury i właściwemu ciśnieniu zostaje przeniesiona na wybrany przedmiot. Technika druku sublimacyjnego zapewnia bardzo wysoką trwałość. Ilustracje wykonane przy jej pomocy nie zdzierają się ani nie blakną.

Na jakich materiałach może być stosowany druk sublimacyjny?

Technika druku sublimacyjnego największą popularność zawdzięcza modzie na personalizację przedmiotów. Często jest wykorzystywana w celu naniesienia wybranej grafiki czy ulubionej sentencji na przedmiot codziennego użytku, który posłuży jako wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby.

Druk sublimacyjny może stosowany na różnego rodzaju materiałach. Sprawdza się przy przedmiotach wykonanych z tkanin, metalu czy porcelany. Wykorzystuje się go głównie do ozdoby oraz personalizacji gadżetów takich jak koszulki czy kubki.

Druk sublimacyjny na tkaninach

Technika druk sublimacyjnego świetnie sprawdza się przy wykonywaniu nadruków na różnego rodzaju tkaninach, ponieważ takie grafiki są bardzo trwałe. Nie ulegają one zniszczeniu i to nawet w przypadku wielokrotnego prania czy prasowania.

Decydując się na Drukowanie sublimacyjne, na przykład na elemencie garderoby, poduszce czy torbie, warto zwrócić uwagę z jakiej tkaniny dany przedmiot został wykonany. Ze względu na swoje specyficzne właściwości ta technika najlepiej sprawdza się w przypadku poliestru, w którym barwniki łącza się wyjątkowo trwale z włóknami.

Dodaj komentarz