Ścieżka kariery zawodowej notariusza

Prawie każda ważniejsza praca wiąże się z jakimiś wymogami. Na istotniejsze stanowiska nie da się więc dostać bez odpowiedniego przygotowania. Przyszły notariusz, czyli ten, kto chce nim zostać, na pewno ma ciężki kawałek chleba, jeżeli zamierza dopiąć swego i zdobyć wymarzoną posadę. Jak więc zostaje się notariuszem?

Podstawowe wymogi

Pewnych podstawowych kwestii nie da się przeskoczyć. W naszym kraju osoby ubiegające się o wskazane w tytule stanowisko muszą wykazać, że posiadają obywatelstwo kraju, który należy do UE, bądź kraju będącego członkiem EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu).

Obywatelstwo to jednak nie wszystko. Potencjalny kandydat powinien też ukończyć studia prawnicze. Jest to chyba najważniejszy wymóg, którego nie da się w żaden sposób obejść. Bez wykształcenia prawniczego nie jest możliwy dalszy rozwój na tej ścieżce kariery zawodowej.

Zdobywanie uprawnień

Po ukończeniu studiów prawniczych kandydat powinien zgłosić się na specjalną aplikację oraz asesurę notarialną, które łącznie trwają na ogół jakieś trzy i pół roku. Istnieje opcja zrobienia sobie krótkiej przerwy w trakcie odbywania aplikacji, jednakże wymóg jest taki, że przerwa nie może trwać dłużej niżeli dwanaście miesięcy.

Przyszły notariusz w trakcie zdobywania odpowiednich uprawnień musi też wykonać przynajmniej siedemdziesiąt projektów aktów notarialnych oraz przynajmniej czternaście projektów dotyczących innych czynności (ale też notarialnych). Ogólnie rzecz biorąc cała ta nauka i przygotowanie kończą się trzyczęściowym egzaminem. Niegdyś jego stałym elementem była część teoretyczna, jednakże z czasem z niej zrezygnowano, tak więc teraz egzamin jest w całości praktyczny.

Formalności to nie wszystko

Opisane wyżej warunki są typowo formalne, ale jednak i one w praktyce bywają niewystarczające. Najlepszymi notariuszami prawie zawsze zostają osoby o zbliżonych cechach charakteru. Wśród tych cech zawsze pojawiają się: odporność psychiczna, uczciwość oraz dyskrecja.

Dyskrecja bywa wręcz najważniejsza, bo notariusz nierzadko zajmuje się takimi sprawami, które nie powinny wyjść nigdzie dalej. Ludzie muszą mu ufać. Jeżeli notariusz nie jest obdarzany tym zaufaniem, oznacza to, że nie sprawdza się w swojej roli.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.

Dodaj komentarz