Audyt finansowy, zwany inaczej rewizją finansową, to nic innego jak kompleksowe badanie sprawozdania finansowego przez rewidenta. Dostarcza ono rzetelnie i jasno sytuację finansową, majątkową oraz wynik finansowy poszczególnych jednostek. Jest to wyspecjalizowana dziedzina rachunkowości finansowej. Jej znaczenie stale rośnie ze względu na to, że rocznie wiele firm musi poddać się takowemu badaniu. Znaczenie audytu jako wiedzy z rachunkowości finansowej stale rośnie.
Audyt sprawozdań finansowych
Taka rewizja finansowa pozwala nam stwierdzić, czy sprawozdanie finansowe jest zgodne z zasadami zastosowania, polityką czy z rachunkowością. Ponadto, jednostkę obowiązują przepisy prawa, postanowienia statutu czy umowy. Wszystko to wpływa na sprawozdanie finansowe, które jest sporządzane na podstawie ksiąg rachunkowych. Te z kolei prowadzone są zgodnie z ustawą o rachunkowości. Przedstawiają one jasno wszystkie informacje.
Wyniki rewizji
Audyt sprawozdań finansowych jest przedstawiany w postaci opinii oraz uzupełniającego raport biegłego rewidenta. Jest on konieczny ze względu na potwierdzenie możliwości kontynuowania działalności przez klienta w nieograniczonym zakresie, oraz że jego sytuacja finansowa nie jest zagrożona. Główną rolą audytorów jest badanie sprawozdań finansowych pod kątem przedstawionych danych. Dzięki temu użytkownicy będą mogli cenić sytuację finansową, w jakiej znajduje się spółka. Takie badanie pomoże nam również rozwiązań wszelkie problemy księgowe, jak i podatkowe. Ponadto, będziemy mogli ocenić efektywność jak i ryzyko naszej działalności.
Formalne wymogi
Wszelkie wymogi dotyczące audytu sprawozdań finansowych reguluje ustawa o rachunkowości. Wskazuje ona podmioty, które podlegają rewizji finansowej. Są to banki, zakłady reasekuracji, zakłady ubezpieczeń, kasy kredytowe, jednostki o publicznym obrocie, czy spółki, których suma aktywów bilansu na koniec roku stanowiła równowartość 2,5 mln euro w walucie polskiej. Nie tylko takie spółki muszą przejść badanie audytu sprawozdań finansowych. Coraz częściej na takie działanie decydują się właściciele prywatnych firm, uczelnie, stowarzyszenia oraz różne organizacje. Osobom wykonującym takie badanie zależy przede wszystkim na sprawdzeniu danych finansowych firmy, poprawieniu jej działania oraz uporządkowaniu wszelkich procesów kontrolnych.