Zatrudnianie opiekunki do dziecka – co należy ustalić?

Rodzice małych dzieci, którzy są aktywni zawodowo, często decydują się na zatrudnianie niani. To dość powszechna praktyka, jednak w wielu wypadkach pojawiają się dylematy. Co warto ustalić z opiekunką przed rozpoczęciem współpracy?

Godziny pracy i dni wolne

Do głównych punktów umowy (ustnej lub pisemnej) zalicza się wymiar pracy. Rodzice powinni szczegółowo określić opiekunce, kiedy i w jakich godzinach będą korzystać z jej usług. W przypadku osób pracujących w stałych porach nie jest to trudne. Zdarza się jednak, że rodzic wykonuje zawód, w którym ma ruchome godziny pracy (system zmianowy, nadgodziny, wyjazdy służbowe). Opiekunka musi zatem znać grafik, aby wiedzieć, kiedy będzie potrzebna. Warto również ustalić, czy rodzice chcą, by niania od czasu do czasu zajmowała się dzieckiem również w innych terminach, np. wieczorem, gdy chcą wyjść do kina lub znajomych.

Osobną kwestią są dni wolne niani. Najczęściej to oczywiście weekendy, a także wszelkie święta i inne dni powszechnie uznawane w naszym kraju za wolne od pracy. Dość istotne jest też porozumienie w sprawie urlopu. Jeśli opiekunka zatrudniona jest na stałe, a nie tylko dorywczo, wówczas rodzice powinni zapewnić jej w ciągu roku przynajmniej 2 tygodnie płatnego wypoczynku.

Rozliczanie – ile zarabia niania?

Jedną z najważniejszych rzeczy przy podejmowaniu jakiejkolwiek współpracy są sprawy finansowe, dlatego konieczne jest ustalenie zarobków niani. Można mówić o pensji lub stawce godzinowej, która waha się mniej więcej od 10 do 30 złotych. To, ile zarabia niania, zależy od wielu czynników, m.in. od regionu kraju, możliwości finansowych rodziców, ilości obowiązków, kwalifikacji i doświadczenia opiekunki.

Ustaleń wymaga także sposób rozliczania się. Można umówić się zarówno na wypłacanie miesięcznej pensji, jak i tygodniówek. Przy niepełnym etacie lub pracy dorywczej w grę wchodzą również dniówki. Trzeba też uzgodnić, czy preferowane są przelewy czy płacenie gotówką. Przy zatrudnianiu niani najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy. Współpraca może przebiegać wówczas sprawniej, bez jakichkolwiek niedomówień, a na dodatek wszystko odbywa się w pełni legalnie.

Obowiązki

Na samym początku współpracy należy ustalić wszystkie wymagania względem opiekunki. Rodzice powinni określić swoje oczekiwania wobec osoby, którą zatrudniają i wprowadzają do codziennego życia swojej rodziny. Lista obowiązków może się różnić w zależności przede wszystkim od wieku i potrzeb dziecka.

W przypadku niemowląt w grę wchodzi np. dodatkowo karmienie i przewijanie. Z kolei starsze dzieci wymagają większej aktywności i lepszego zorganizowania im czasu wolnego. Warto pamiętać też o tym, że niania nie powinna być osobą, która jedynie sprawuje opiekę czy podaje posiłki. Spędzając wiele godzin z dzieckiem, ma ona istotny wpływ na jego rozwój i wychowanie.