Jak wyglądają i jakie są rodzaje szkoleń BHP?

Szkolenia BHP to obowiązkowa sprawa dla każdego pracownika, rozpoczynającego dopiero pracę w danej firmie. Według kodeksu pracy organizacja tego rodzaju szkoleń należy do kompetencji pracodawcy. Nie zależy to od ilości zatrudnionych pracowników.

Rodzaje szkoleń BHP

Nowo zatrudniony pracownik musi odbyć dwa rodzaje szkoleń. Wstępny kurs BHP polega na odbyciu instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego. Bez tego nie można zatrudnić danego pracownika. Pracodawca zaś musi nie tylko organizować takie szkolenie, ale także brać w nim czynny udział.

Kurs BHP na etapie wstępnym zależy od wykonywanego stanowiska. Składają się na to dwie części. Po pierwsze więc jest to instruktaż ogólny, po drugie zaś – instruktaż stanowiskowy. Podczas szkolenia wstępnego ogólnego dochodzi do zapoznania z zasadami BHP. Nie może on być krótszy niż trzy godziny lekcyjne. Z kolei instruktaż stanowiskowy to m. in. zapoznanie pracownika z zagrożeniami i sposobami ochrony przed nimi. Następnie dochodzi do nauki czynności wykonywanych na stanowisku pracy. Na ostatnim etapie zaś pracownik wykonuje owe czynności pod okiem instruktora, natomiast później już – samodzielnie.

Szkolenie tak na etapie instruktażu ogólnego, jak stanowiskowego powinno mieć swoje potwierdzenie przez pracownika na piśmie. Należy to również odnotować w jego osobowych aktach. Szkolenie zazwyczaj kończy się sprawdzianem nowo nabytych umiejętności.

Na czym polega okresowe szkolenie BHP?

Okresowe szkolenie BHP jest zależne od ramowego programu szkolenia, zależnie od grupy zawodowej. Obejmuje od 9 do 64 godzin lekcyjnych. W momencie, gdy pracownik przedstawi aktualne zaświadczenie, potwierdzające odbycie przez niego szkolenia okresowego u innego pracodawcy, może otrzymać zwolnienie z pierwszego wstępnego szkolenia. Tego rodzaju szkolenie obejmuje inną grupę stanowisk, przy czym program powinien uwzględniać zakres konieczny do pracy na stanowisku.

Szkolenia BHP online

Ostatnimi czasy coraz częściej wybieraną opcją są szkolenia bhp online. Za niewielką opłatą przeprowadzane są tego rodzaju kursy. Pozwala to w prosty i wygodny sposób zaliczyć szkolenie BHP. Jest to bardzo atrakcyjna forma zarówno dla pracodawcy, jak i dla osoby rozpoczynającej pracę w danym przedsiębiorstwie. Do wad szkoleń online należy to, że nie mogą w nich brać udział wszyscy pracownicy. Dotyczą one tylko niektórych grup pracowniczych i przede wszystkim pomija się osoby zatrudnione na stanowiskach robotniczych.

Dodaj komentarz