Jednym z najbardziej opłacalnych na skupie metali jest wolfram. Ten niezwykle ciężki, twardy i odporny na działanie ciepła pierwiastek jest źródłem wielu dochodów dla posiadaczy skupów złomu. Nic w tym dziwnego, gdyż cena za 1 kg złomu wolframowego może wynieść nawet 80 – 100 złotych.
Czysty wolfram – zastosowanie
Nie ulega wątpliwości, że obrót wolframem jest dla właściciela skupu metali niezwykłe opłacalnym przedsięwzięciem. Metal ten jest przez wielu uważany za pierwiastek rzadki, co w naturalny sposób wpływa na jego cenę. Trzeba też pamiętać, że pozyskanie czystego wolframu nie jest proste.
Owszem, można go znaleźć np. w żarówkach, elektrodach wolframowych, czy też włóknach żarowych. Niemniej ma on w takich sytuacjach postać wolframu ciągnionego, a ten – jak wiadomo – nie cieszy się zbyt wysoką ceną na skupie. Poza tym masa żarnika lub włókna żarowego jest bardzo niska i trzeba by zebrać sporą ilość takich elementów, by transakcja była w miarę opłacalna.
Jak zbadać ilość wolframu w wolframie?
W przypadku takich metali, jak Wolfram – cena za kg zależy głównie od jego postaci. Jeśli występuje on w formie np. stopu, można dość łatwo określić jego procentową zawartość w związku. Służy do tego spektrometr, za pomocą którego można szybko i sprawnie wykonać stosowne badanie.
Im więcej wolframu w danym związku, tym więcej będzie można za niego otrzymać. Należy jednak pamiętać, że za taką „mieszaninę” dużo się nie zyska, gdyż proces oczyszczania wolframu, a w zasadzie jego odzyskiwania, może być bardzo czasochłonny i kosztowny.
Jak zarobić więcej?
Trudno znaleźć metal (no może poza m.in złotem), który cieszyłby się tak dużą popularnością wśród właścicieli skupów złomu. Niemniej elementy wolframowe można sprzedać nie tyle w cenie złomu samego pierwiastka, ale w cenie np. utylizowanych narzędzi do obróbki CNC.
Podsumowując, w przypadku takich metali jak wolfram – cena za kg będzie zależeć od wielu czynników. Na chwilę obecną badanie spektrometrem daje pod tym względem najbardziej wiarygodne wyniki.