Olej napędowy, szczególnie w rolnictwie jest używany bardzo często przez różne maszyny. Często nie ma możliwości podjechania na stację paliwową konkretnym urządzeniem rolniczym. Dlatego wielu rolników decyduje się na instalację urządzenia jakim jest zbiornik dwupłaszczowy na paliwo. Instalacja, oraz korzystanie z tego typu zbiornika jest ograniczana przepisami prawa. Nieprawidłowe korzystanie ze zbiornika tego typu może stanowić zagrożenie dla ludzi, inwentarza, a nawet okolicznych zabudowań.
Jak wybrać odpowiednie zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe?
Decydując się na zakup zbiornika trzeba zwrócić uwagę na kilka cech charakterystycznych. Po pierwsze zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa muszą posiadać niezbędne atesty, certyfikaty i licencje. Bez tego nie można mieć pewności co do bezpieczeństwa urządzenia. A przecież bezpieczeństwo jest w tym wypadku najważniejsze. Dodatkowo należy zadbać o szczelność połączenia zbiornika z cysterną oraz o jego parametry techniczne. Po pierwsze zbiornik dwupłaszczowy na paliwo powinien być o minimum 30 centymetrów węższy od jego podstawy. Sama podstawa powinna mieć minimum 5 centymetrów grubości. Umiejscowienie włazu rewizyjnego powinno dawać możliwość swobodnego oczyszczenia. Zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa powinny być wyposażone również w odpowietrzniki. Wszystkie otwory powinny być szczelne oraz łatwo dostępne do konserwacji. Zbiornik powinien posiadać pompę z miarą pozostałego paliwa i ewentualnym czujnikiem niskiego poziomu. Całość zbiornika powinna być doskonale zabezpieczona przed niepowołanymi osobami.
Jakie zbiorniki muszą być dozorowane?
Na potrzeby rolnicze zbiorniki poniżej 2500 litrów podlegają uproszczonej formie dozoru. Nie muszą być rewidowane ani kontrolowane zewnętrznie. Dla urządzenia objętego formą dozoru technicznego uproszczonego nie wydaje się decyzji zezwalającej na jego eksploatację. Zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe powyżej tej pojemności w odstępie dwuletnim podlegają kontroli. Badanie jest odpłatne i obejmuje również techniczne parametry miejsca w którym znajduje się zbiornik. Zbiorniki rewidowane są przez inspektorów, którzy sprawdzają szczelność i bezpieczeństwo korzystania oraz odległość od ewentualnych zabudowań.