Co raz więcej przedsiębiorców korzysta z pomocy prawnej oferowanej przez wykwalifikowanych prawników. Obsługa prawna firm odbywająca się w oparciu o stałą umowę z kancelariami niesie korzyści zarówno dla właścicieli biznesów, jak i dla samych kancelarii.
Korzyści dla przedsiębiorców
Obsługa prawna firm większości osób kojarzy się z reprezentowaniem klienta na sali sądowej. Jest to jak najbardziej trafne skojarzenie – prawnik może brać udział w rozprawach dotyczących windykacji należności, sporów pracowniczych lub innych sporów z kontrahentami i podwykonawcami (na przykład tych dotyczących dotrzymania terminów wykonania usługi).
Jednak funkcja reprezentatywna nie ogranicza się tylko do rozpraw sądowych. Prawnik może działać w imieniu swojego klienta także wobec organów administracyjnych, wierzycieli i kontrahentów. Co więcej, może opiniować i sporządzać pisma do nich wysyłane. Wówczas przedsiębiorca może mieć pewność, że są one profesjonalne i zgodne z obowiązującymi przepisami.
Korzyści dla kancelarii prawniczych
Kancelarie zajmujące się obsługą prawną firm chętnie nawiązują stała współpracę z przedsiębiorcami. Jednym z powodów jest możliwość dokładnego zapoznania się ze specyfikacją danej firmy, a co za tym idzie – świadczenia usług na najwyższym poziomie. Zdecydowanie lepsze efekty przynosi stała obsługa, niż sporadyczne reprezentowanie klienta jedynie w poszczególnych przypadkach.
O ile większe przedsiębiorstwa z reguły posiadają umowy z kancelariami lub zatrudniają własnych prawników, o tyle gorzej wygląda sytuacja w przypadku małych firm. Mnóstwo z nich rezygnuje z obsługi prawnej przez wzgląd na jej wysokie koszty. Należy jednak pamiętać, że nawiązanie stałej współpracy z kancelarią często pozwala na zredukowanie kosztów obsługi – doraźna pomoc prawników z reguły jest o wiele droższa.
Sporządzanie umów
Korzystanie z obsługi prawnej, jaką oferują kancelarie przydaje się także w kwestii sporządzania i opiniowania umów. Nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, jak poważne konsekwencje może nieść za sobą podpisanie niekorzystnej umowy, zawierającej mnóstwo kruczków i niejasności. Chodzi nie tylko o ewentualne straty finansowe, ale także o ewentualną odpowiedzialność karną, jeśli pismo nie spełnia warunków prawa gospodarczego.
Warto skonsultować z prawnikiem każdą umowę, ale na szczególną uwagę zasługują te nie do końca jasne lub niezrozumiałe. W ten sposób można uniknąć mnóstwa problemów.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl