Outsourcing to rozwiązanie, które w zarówno w małym, jak i w dużym biznesie zdobywa coraz większą popularność. Jest korzystne z finansowego punktu widzenia, a przede wszystkim pozwala przedsiębiorcy skupić się na kluczowych dla prosperity firmy zadaniach, a tym samym efektywniej zarządzać działalnością. Czym jest outsourcing kadrowo płacowy?
Outsourcing kadrowo płacowy – wygoda, oszczędność, efektywność
Pod angielską nazwą outsourcing kryje się nic innego jak delegowanie części obowiązków przedsiębiorcy zewnętrznemu podmiotowi. Kiedy ten nie ma ochoty zajmować się np. księgowością albo chciałby oszczędzić czas i zyskać pole do popisu w innych obszarach swojej działalności, podejmuje współpracę z firmą specjalizującą się w obsłudze konkretnego działu biznesu.Zamiast tworzyć np. dział kadr i płac, a tym samym musieć wygospodarować pomieszczenie dla nowych pracowników, opłacić ich pensje, zaopatrzyć ich w sprzęt, przedsiębiorca może zlecić np. rekrutację czy sporządzenie umów firmie outsourcingowej. To rozwiązanie komfortowe, tańsze niż pracownicy na umowie o pracę, pozwalające skutecznie zarządzać zarówno małym, jak i większym przedsiębiorstwem.
Czym zajmuje się firma outsourcingowa z zakresu kadr i płac?
Outsourcing kadrowo płacowy to spore odciążanie dla przedsiębiorcy. Zewnętrzna firma oferuje zarówno przejęcie części obowiązków, jak i kompleksową obsługę wszystkich działań z tego zakresuFirma outsourcingowa z działu kadry i płace zajmie się obsługą procesu rekrutacyjnego. Zadba o przygotowanie umowy zgodnej z wytycznymi przedsiębiorcy tak, by zawierała niezbędne, wymagane przez prawo przepisy. Specjaliści przejmą również kontrolę nad resztą kadr – będą czuwać nad przedłużeniem niezbędnych umów czy ich wypowiedzeniem, każdego miesiąca zadbają o kwestię płac i premii. Będą pośrednikiem między pracodawcą a pracownikami. Przejmą część księgowości i będą reprezentować firmę przed urzędami.
Jaką firmę zajmującą się outsourcingiem kadr i płac wybrać?
Decydując się na powierzenie obowiązków z zakresu kadr i płac zewnętrznej firmie, trzeba odpowiednio wybrać kontrahenta. Firma powinna mieć dobrą pozycję na rynku i cieszyć się renomą, powinna wzbudzać zaufanie i oferować usługi na wysokim poziomie. Podpisując umowę, należy jasno określić, które obowiązki przedsiębiorcy przejmie firma zewnętrzna, a także zadbać o gwarancję poufności danych firmy oraz zatrudnionych przez nią pracowników.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.