Proces trwania firmy na rynku jest dynamiczny i dlatego też bardzo często naturalnym etapem jest łączenie firm, czy wchłonięcie jednej przez drugą. W społecznej świadomości fuzja firm i jej przejęcie są określeniami stosowanymi zamiennie, co jest poważnym błędem. Każde z tych pojęć charakteryzuje bowiem innym proces, choć oznaczają to samo – połączenie dwóch firm.
Czym jest fuzja firm i co oznacza w praktyce?
Używając zrozumiałego języka niebędącego branżową nomenklaturą, można powiedzieć, że fuzje firm oznaczają połączenie dwóch lub kilku przedsiębiorstw w jedno. Połączone firmy tworzą większy podmiot, który staje się de facto nową firmą. Oznacza to, że organizacje, które go tworzą, tracą swoją osobowość prawną, czyli przestają istnieć, a swój majątek przekazują na rzecz nowego przedsiębiorstwa.
Fuzje firm mogą przyjąć kilka form, a należą do nich:
• Fuzja horyzontalna, czyli połączenie firm o tym samym poziomie rozwoju, o tym samym profilu. Ten rodzaj połączenia pozwala na przygotowanie lepszej oferty i poprawy konkurencyjności na rynku;• Fuzja wertykalna oznaczająca połączenie firm o różnych, ale zbieżnych profilach, które po połączeniu dają nową jakość;• Fuzja pomiędzy firmami działającymi w różnych branżach, tzw. fuzja konglomeratowa, dzięki temu połączeniu tworzą się duże koncerny, które przejmują rynek ze względu na różnorodność oferty.
Jakie są zalety fuzji firm?
Doświadczenie wielu przedsiębiorstw funkcjonujących na całym świecie pokazuje, że fuzje firm są ruchem korzystnym dla każdej ze stron. Podmioty biorące w niej udział przekształcają się w jeden podmiot, co przede wszystkim obniża koszty prowadzenia przedsiębiorstwa, jak również zwiększa jego ofertę. W konsekwencji powoduje to, że firma powiększa swoją konkurencyjność na rynku, co przekłada się na wyższe zyski.
Czym różni się przejęcie firmy od fuzji?
Przejęcie firmy oznacza, przejęcie kontroli jednego podmiotu nad drugim. To transakcja, która służy przeniesieniu kontroli nad przedsiębiorstwem z jednej grupy inwestorów do innej grupy. Dochodzi wtedy do wchłonięcia jednej firmy przez drugą. W praktyce oznacza to, że właściciel jednej firmy staje się również właścicielem drugiej. Nie oznacza to, że przejęta firma przestaje istnieć, a jedynie dochodzi do zmian w sposobie jej zarządzania.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.