Należy mieć świadomość, że system andon jest jedną z metod umożliwiających bardzo szybkie zareagowanie na różnego rodzaju problemy, które są wynikiem wadliwych komponentów czy awarii. Ponadto wspomniana metoda pozwala monitorować, jak pracują operatorzy na określonych liniach produkcyjnych.
Jakie są najbardziej istotne cele systemu andon?
Zdecydowanie najważniejszym celem jest wizualizacja, która w najprostszym możliwym ujęciu polega na przedstawieniu aktualnego stanu produkcji na poszczególnych liniach dzięki rozmieszczeniu monitorów w odpowiednich miejscach.
Drugim celem systemu andon jest archiwizowanie istotnych danych dotyczących czasów produkcji, zakłóceń czy przerw.
W jaki sposób są przeprowadzane prace wdrożeniowe systemu andon?
Koniecznie trzeba mieć świadomość, że omawiany system andon jest wdrażany w dwóch fazach. W pierwszej służy tylko i wyłącznie testom. Może być zatem bez żadnego problemu zamontowany na jednej z linii produkcyjnych.
Dopiero w momencie, gdy zostanie zweryfikowana prawidłowość działania, można przejść do kolejnej fazy. Polega ona w największym możliwym uproszczeniu na zamontowaniu tablic świetlnych na pozostałych liniach produkcyjnych. Należy także zaopatrzyć je w aplikacje usprawniające działanie.
Czy system andon zawsze jest bardzo dobrym rozwiązaniem?
Wszystko oczywiście jest uzależnione od wielkości przedsiębiorstwa produkcyjnego. W przypadku, gdy firma ma w planach działać na bardzo szeroką skalę, wczesne wykrycie ewentualnych błędów może zminimalizować ewentualne straty.
Koniecznie trzeba mieć świadomość, że omawiany system nie jest tanią inwestycją. Mała firma w zdecydowanej większości przypadków nie będzie miała odpowiednich funduszy na jego zakup. Ponadto w przypadku niedużej produkcji nie jest konieczna bardzo rozbudowana kontrola.
Jak powinno się odczytywać tablice świetlne?
Jeżeli na tablicy pojawi się zielone światło jest to sygnał, że cała produkcja przebiega zgodnie z planem. W przypadku, gdy jednak w trakcie procesu produkcyjnego dojdzie do zakłóceń, które dostrzeże pracownik nadzorujący daną linię produkcyjną, światło zmieni się na żółte – ostrzegawcze.
Jeżeli natomiast dojdzie do awarii maszyny lub pojawi się mankament jakościowy, cały proces ulega błyskawicznemu zatrzymaniu. Ponadto na tablicy pojawi się czerwone światło. Gdy w firmie wykorzystywane są nowoczesne tablice, mogą one zostać zaopatrzone w dodatkowe sygnalizatory. Należy do nich zaliczyć: grafiki, hasła ostrzegawcze czy nawet efekty audiowizualne.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Signalo