Ekrany dotykowe zdobywają coraz większą popularność, dlatego też systematycznie zastępują klasyczne ekrany i klawiatury. Aby zrozumieć fenomen ekranów dotykowych, warto dowiedzieć się nieco więcej o ich mechanizmie działania.
Ekrany pojemnościowe – co trzeba wiedzieć?
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są dwie różne technologie, które oparte są na ekranach pojemnościowych. Pierwsza technologia wykorzystywana jest w nowoczesnych ekranach pojemnościowo-projekcyjnych. Tego typu ekrany na szeroką skalę montowane są w tabletach i smartfonach. Pod specjalną warstwą ochronną znajduje się oczywiście warstwa przewodząca, a poprzez dotknięcie palcem ekranu dochodzi do zmiany pojemności elektrycznej okolicznych elektrod. Dzięki tej technologii możliwe jest określenie miejsca albo wielu różnych miejsc.
Drugim rozwiązaniem są ekrany pojemnościowo-powierzchniowe. W modelach tych znajdują się tylko cztery elektrody, które umieszczone są w rogach ekranu. Największym atutem ekranów tego typu jest bardzo atrakcyjna cena. Jeżeli chodzi o minusy, to należy zaznaczyć, że technologia ta jest zdecydowanie mniej precyzyjna i mogą pojawić się problemy przy obsłudze wielodotyku.
Dlaczego warto postawić na ekrany pojemnościowe?
Profesjonalny ekran pojemnościowy może pochwalić się bardzo wysoką odpornością. Warto wspomnieć także o tym, że ekrany nie muszą być elastyczne, dzięki czemu bez problemu można przykryć je dodatkową warstwą szkła hartowanego.
Do największych zalet ekranów pojemnościowych należy zaliczyć wyższy poziom przepuszczalności światła. Na największą precyzję mogą liczyć ci użytkownicy, którzy korzystają z pomocy specjalnego stylusa. Pamiętać należy również o tym, że precyzja ekranów pojemnościowych spada wraz z ich rozmiarem.
Jak to działa?
Ekran pojemnościowy pokrywany jest przezroczystą warstwą przewodzącą. Większość producentów korzysta z dobrodziejstwa cyny indu, czyli tzw. ITO. W tańszych modelach do czterech narożników ekranu przykłada się stosunkowo niewielkie napięcie elektryczne, dzięki czemu powstaje jednorodne pole elektryczne.
Dotknięcie palcem lub rysikiem drugiej strony ekranu automatycznie powoduje zmianę pojemności elektrycznej układu. Za pomocą pomiarów zmian napięcia w czterech narożnikach panelu, można oczywiście dokładnie określić położenie punktu dotyku.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem.