Zawód notariusza bez tajemnic

Kancelaria notarialna kojarzy się wielu osobom z miejscem, w którym świadczone są usługi skierowane przede wszystkim do firm. Tymczasem okazuje się, że również osoby prywatne powinny znać zakres jej działalności, bo w ciągu swojego życia każda z nich przynajmniej kilka razy będzie miała okazję spotkać się z notariuszem.

Kim jest notariusz?

Pracownicy zatrudnieni przez kancelarię notarialną realizują szereg zróżnicowanych zadań. To właśnie oni sporządzają akty notarialne, odpisy oraz wypisy, udzielają porad prawnych i ułatwiają podejmowanie wszystkich tych decyzji, na które może wpływać aktualny stan prawa. Notariusz pobiera wynagrodzenie w postaci tak zwanej taksy notarialnej. Jest ono uzależnione przede wszystkim od typu czynności, jakie wykonuje. To osoba zaufania publicznego zobowiązana do bezwzględnego przestrzegania przepisów, zachowania bezstronności oraz dochowania pełnej tajemnicy zawodowej. Mówiąc o spektrum aktywności osoby, którą zatrudnia kancelaria notarialna, należy zwrócić uwagę, że jest ono szerokie. Składają się na nie zarówno akty notarialne, protesty weksli i akty poświadczenia dziedziczenia, ale również poświadczenia własnoręczności podpisu, wypisy i odpisy oraz potwierdzenia zgodności kopii danego dokumentu z oryginałem. Notariusz może też podejmować się tych czynności, które są związane z poświadczeniami spadkowymi oraz tych, które odnoszą się do zarządu sukcesyjnego firmy. U notariusza powszechnie sporządza się też testamenty.

Kiedy warto odwiedzić notariusza?

Istnieje wiele sytuacji, w których warto pomyśleć o odwiedzeniu kancelarii notarialnej. Przeważnie o wizycie tej myśli się sprzedając lub kupując mieszkanie, nie można jednak zapominać również o tym, że bez formy notarialnej nie ma możliwości powołania wielu spółek, w tym także spółki akcyjnej. Notariusz, jak już wspomniano, pobiera za swoją pracę wynagrodzenie. Te jest regulowane przez stosowne rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, osoba planująca złożenie wizyty w kancelarii może więc z wyprzedzeniem oszacować jej przybliżony koszt. Taksa notarialna uwzględnia nie tylko dokonanie określonej czynności notarialnej, ale również jej wykonanie. Szczegółowe informacje na jej temat można zresztą uzyskać jeszcze przed złożeniem wizyty w kancelarii.

Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony notariusz-bydgoszcz.com.pl.

Dodaj komentarz