Kiedy dłużnik ogłosi upadłość, wierzyciele muszą zgłosić swoją wierzytelność, żeby móc uczestniczyć w postępowaniu. Jest to bardzo ważne, żeby zgłoszenie wierzytelności nastąpiło w terminie, ponieważ spóźnione wywiera negatywne skutki.
Jak zgłosić wierzytelność?
Zasada jest taka, że każdy wierzyciel, który wyrazi chęć udziału w postępowaniu musi zgłosić swoją wierzytelność. Nie dotyczy to jednak wierzycieli, którzy są zabezpieczeni w sposób rzeczowy na majątku dłużnika, czyli zastawem rejestrowym lub hipoteką. Warto zwrócić uwagę na fakt, że takie wierzytelności są z urzędu umieszczane na liście wierzytelności. Należy jednak i tak dokonać zgłoszenia wierzytelności, ze względu na ostrożność.
Przerwanie biegu terminu przedawnienia
Podstawą prawną jest art. 239a Prawa upadłościowego, który mówi o tym, że zgłoszenie wierzytelności przerywa bieg terminu przedawnienia. Kiedy przerwie się bieg terminu przedawnienia to biegnie on na nowo od dnia, który następuje po dniu uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego lub zakończeniu. Prawo upadłościowe zostało niedawno znowelizowane, dlatego trzeba się zapoznać z aktualnymi przepisami.
Gdzie zgłosić wierzytelność?
Obecnie Zgłoszenie wierzytelności powinno zostać wniesione do syndyka, który jest wyznaczony w danym postępowaniu. To właśnie w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości, które jest zamieszczane w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, znajdują się informacje kto jest syndykiem oraz na jaki adres należy zgłaszać wierzytelność. Warto jednak mieć na uwadze, że dotyczy do jedynie postępowań, w których wniosek o ogłoszenie upadłości został wniesiony dopiero po 24 marca 2020 roku. Wierzytelność powinna być zgłoszona przez wierzyciela w dwóch egzemplarzach. Warto dodać, że Minister Sprawiedliwości ma obowiązek określić wzór formularza zgłoszenia wierzytelności, który jest składany w postępowaniu upadłościowym. Przepisy ustawy nie wymagają wprost, żeby zgłoszenie wierzytelności nastąpiło na formularzu, ale jednak mimo to sądy często wzywają do uzupełnienia braków formalnych. To właśnie sprawia, że wierzyciel musi użyć formularza.