Przewóz osób jest, obok przewozu towarów, jednym z dwóch zasadniczych filarów uzasadniających potrzeby transportowe. Nieustannie rosnąca moblilność ludności, wpływa na coraz większe zapotrzebowanie oraz powstawanie wciąż nowych form przewozów osobowych.
Turystyka zbiorowa
Turystyka jest aktywnością, która tradycyjnie wiąże się z kreowaniem zapotrzebowania na przewóz osób. Organizator imprez turystycznych zapewnia często, grupie swoich klientów, organizację dowozu do miejsca wypoczynku lub do lokalizacji leżących na trasie zwiedzania.
Ze względu na największą dostępność transportu drogowego są to najczęściej przewozy autokarowe. Jednak, w przypadku wyjazdów na dalsze odległości lub na inny kontynent, biuro turystyczne wynajmuje nierzadko samolot na rejs czarterowy.
Turystyka indywidualna
Turyści indywidualni korzystają z własnych środków transportu (prywatnych samochodów osobowych) lub z ogólnie dostępnych połączeń transportu osobowego. Przewóz osób na krótsze odległości bazuje obecnie na transporcie drogowym. Samochód lub autobus to jedyne rozwiązania, zapewniające szybki i bezpośrednio dojazd w relacji dom – dom. Jednak na dalsze odległości przejazdy takie mogą być dość uciążliwe i męczące.
Dlatego na przejazdy pomiędzy rejonami z dobrą dostępnością sieci kolejowej, transport kolejowy bywa wygodniejszą alternatywą. Jest on dobrym rozwiązaniem również na przejazdy pomiędzy dużymi lub średniej wielkości miastami.
Turystyka na duże odległości nie ma jednak obecnie szans rozwoju
bez udziału linii lotniczych. Zwłaszcza przejazdy międzykontynentalne lub w trudnej dostępne rejony, opierają się na gęstniejącej z roku na rok sieci połączeń samolotowych.
Dojazdy do pracy
Innym, niezwykle istotnym, motywem zapotrzebowania na transport osobowy są przejazdy do / z miejsca pracy. Znacząca ilość osób przemieszcza się do pracy na obszarze miejscowości w której mieszka.Jednak nierzadkie są przypadki codziennych podróży do innego miasta, oddalonego nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Rosnącą grupę stanowią osoby przemieszczające się, w celach zawodowych, do innego regionu lub kraju. Takie podróże odbywają oni zazwyczaj co kilka tygodni, a nawet miesięcy.