Zagadnienia dotyczące możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem działki pod inwestycje są istotnym elementem transakcji na równi z podstawami prawnymi, dokumentacją i terminami stosowanymi w obsłudze klientów w instytucjach podatkowych. W związku z rejestracją zakupu rodzi się wiele pytań, które wymagają natychmiastowej odpowiedzi.
Postanowienia wprowadzające
Jeśli działki inwestycyjne wykorzystywane są w celach realizacji czynności opodatkowanych zgodnie z postanowieniami ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo zmniejszenia wymiaru podatku od towarów i usług o kwotę podatku naliczonego.
Co za tym idzie, działki inwestycyjne wykorzystywane jako narzędzie w procesie prowadzenia działalności gospodarczej dają skutek wpływający na wysokość odprowadzonego podatku do skarbu państwa dla każdego podatnika. Za podatników uważamy osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz wszystkie osoby fizyczne, które wykonują działalność gospodarczą samodzielnie zgodnie z art.15 przytoczonej na wstępie ustawy.
Pozostaje jeszcze doprecyzowanie pojęcia – działalność gospodarcza – rozumiana jako każda działalność wytwórcza, usługowa, handlowa oraz rolnicza, a także poczynania przedsiębiorców prowadzących działalność wydobywcza i na koniec osoby wykonujące wolne zawody. Dla celów zarobkowych i w zorganizowany oraz ciągły sposób prowadzą wymienieni, działania zmierzające do wykorzystania towarów, atrybutów prawnych i niematerialnych.
Czym skutkuje powyższy wywód
Przedsiębiorca, nabywając działki inwestycyjne i użytkując je w sposób związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, ma prawo uszczuplić kwoty z tytułu wpływów z VAT do skarbu państwa. Przepisy pozwalają mu na pomniejszenie należnego podatku do wysokości 100%.
Jedynym warunkiem koniecznym jest właśnie sposób użytkowania nieruchomości. Jeśli nabyty grunt zostanie przeznaczony de facto na użytek prywatny, organ skarbowy ma prawo naliczyć cały zaległy VAT i ściągnąć go od przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca musi być czynnym podatnikiem
Jeśli dotychczas przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, musi dokonać rezygnacji z ulgi i musi zarejestrować się jako czynny płatnik.
Podsumowując
Dla celów odliczenia podatku od towarów i usług podczas zakupu
działek inwestycyjnych muszą zaistnieć poniższe factory:
– nabywca posiada status podatnika VAT
– nabywca jest zarejestrowany jako czynny płatnik podatku VAT
– przedmiot nabyty jest wykorzystywany w celach wykonywania czynności opodatkowanych
– nie występują okoliczności skutkujące wyłączeniem spod przytoczonej klauzuli.