Szybkość, z jaką ładuje się strona www, ma zasadnicze znaczenie na równi z pozycją na liście wyszukiwania. Niecierpliwość użytkowników sprawia, że każdy właściciel serwisu powinien zadbać o to, żeby strona była dostępna dla użytkowników w jak najkrótszym czasie, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na współczynnik konwersji.
Pomoc w kluczowej kwestii
Szybkość ładowania strony wpływa na pierwsze wrażenie podczas pierwszego kontaktu. Dla sprawdzenia osiągnięć strony w tym zakresie stworzono narzędzie o nazwie pagespeed. Służy ono do określenia szybkości ładowania stron www. Wyniki z testu prezentowane są oddzielnie dla wersji mobilnej, która jest promowana przez Google od wprowadzenia w życie nowego stylu oceny serwisów i zawartego w wytycznych do Mobile First Index oraz dla wersji desktopowych strony. Zakres oceny mieści się w przedziale od zera do stu.
Ciągła progresja
Znając praktyki Google, należy się spodziewać bezustannego prowadzenia prac nad programem i ulepszania go z biegiem czasu. Dlatego naturalnym działaniem powinno być wykonywanie testów cyklicznie i porównywanie wyników.
Page speed test jest ważnym dla Google narzędziem, dlatego trzeba się liczyć z przybywaniem funkcji.
Równe szanse u pagespeed?
Niestety na chwilę obecną pagespeed faworyzuje niektóre strony. Ze względów technicznych mniejsze strony www nie otrzymują pełnych wyników badania. Dzieje się tak za sprawą algorytmu testera. Do prezentacji pełnego zestawu informacji potrzeba dużej ilości danych z odwiedzin strony. Statystyki filtrowane są z ogromnej liczby gigabajtów informacji. Można je zdobyć tylko dzięki dużej ilości wejść.
Co wpływa na szybkość ładowania strony?
Przeglądarka zawsze w ten sam sposób podchodzi do zaprezentowania wcześniej przygotowanych wyników wyszukiwania.
Pobiera najpierw szablon HTML i z niego dowiaduje się, jaka jest zawartość. Wtedy decyduje o kolejności pobrań. Jeśli są obrazy, musi pobrać do ich wyświetlenia plik CSS. Jeśli do tego obrazy współdziałają z plikami odpowiedzialnymi za interakcję, trzeba zaciągnąć dokument JavaScript.
Wszystkie poszczególne kroki można zbadać narzędziem page speed test. Spowolnienia widoczne w pobieraniu można zdiagnozować i pokazać na wykresie. Nawet jeśli serwis osiąga wyniki dobre i bardzo dobre, zawsze warto pokusić się na urwanie kilku milisekund.