Notariusz to jeden ze specjalistów z dziedziny prawa, który czuwa między innymi nad prawidłowym przebiegiem zawierania bardzo poważnych umów, sporządza noty notarialne i dokumenty, które mają najwyższą wagę. Kiedy udać się do notariusza oraz jak przygotować się do wizyty w jego kancelarii? Poniżej kilka istotnych informacji na ten temat.
Co zabrać ze sobą do kancelarii notarialnej?
Każda kancelaria notarialna to miejsce, w którym czuć specyficzną powagę i atmosferę oraz wagę wykonywanej tam pracy. W końcu notariusz to specjalista z dziedziny nauk prawnych. Pod jego okiem zawierane są różne ważne umowy, prowadzone są spotkania w celu spisania ważnych dokumentów, takich jak chociażby Testament czy oświadczenie woli. To dlatego właśnie do kancelarii notarialnej trzeba zabrać ze sobą dokumenty tożsamości ze zdjęciem, oryginały dokumentów, które mają być potwierdzone przez notariusza, takich jak na przykład dyplomy czy odpisy od dyplomów. Poza tym do notariusza zabiera się też na przykład wypisy z ksiąg wieczystych, kiedy to w jego obecności zawiera się umowę kupna sprzedaży na przykład nieruchomości.
Jak przygotować się do wizyty w kancelarii notarialnej?
Poza przygotowaniem odpowiednich dokumentów, które często trzeba zabrać na przykład z sądu ( wypisy z ksiąg wieczystych), do wizyty u notariusza nie trzeba przygotowywać się w żaden konkretny sposób. Notariusz to specjalista, który krok po kroku przygotowuje się do spotkania i dba o jego odpowiedni przebieg. Trzeba tylko stawić się na wcześniej ustaloną godzinę, bo w trakcie jednego dnia pracy notariusz może mieć nawet kilka ważnych spotkań.
Ile płaci się za usługi notariusza?
Kancelaria notarialna to jedno z tych miejsc, w których stawki za usługi bywają dosyć wysokie. Oczywiście opłaty za różne działania notariusza są zróżnicowane. Przykładowo notarialne potwierdzenie zgodności kserokopii dokumentu z oryginałem kosztuje kilkadziesiąt złotych. Potwierdzenie zgodności tłumaczenia dokumentu na inny język to też opłata mniej więcej tej wysokości. Znacznie więcej płaci się natomiast w przypadku podpisywania umów kupna sprzedaży. Tutaj często trzeba zostawić nawet kilkaset złotych lub więcej – stawki są jednak kontrolowane przez państwo i nie są ustalane przez notariuszy.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.